Avtorsko delo

Avtorsko delo je individualna intelektualna stvaritev s področja književnosti, znanosti in umetnosti, ki je na kakršenkoli način izražena. Tipični primeri avtorskih del so navedeni v zakonu (npr. govorjena dela, pisana dela in računalniški programi, glasbena dela, gledališka dela, koreografska dela, fotografska dela, avdiovizualna dela), vendar to ne pomeni, da so v zakonu našteta dela samodejno varovana kot avtorska dela. Za avtorskopravno varstvo morajo dela izpolnjevati kriterije individualnosti, intelektualne stvaritve in uvrstitev v področja književnosti, znanosti in umetnosti ter morajo biti izražena. Za kvalifikacijo avtorskega dela pa ni treba, da je delo fiksirano na materialnem nosilcu ali da dosega umetniško ali estetsko vrednost ali določen obseg. Kot avtorska dela niso varovane ideje, načela in odkritja, uradna besedila z zakonodajnega, sodnega ali upravnega področja ter ljudske književne ali umetniške stvaritve. 

Objava avtorskega dela pomeni, da je to delo z dovoljenjem avtorja postalo dostopno javnosti. Javnost v avtorskem pravu pomeni večje število oseb, ki so zunaj običajnega kroga družine ali kroga osebnih znancev. 

Izdaja avtorskega dela pomeni, da je z dovoljenjem avtorja javnosti ponujeno ali dano v promet zadostno število že izdelanih primerkov dela.

Naročeno avtorsko delo je delo, ki ga avtor ustvari za naročnika, ta pa mu za to plača honorar. Če z zakonom ali pogodbo ni določeno kako drugače, avtor na naročenem delu obdrži vse avtorske pravice, razen pravice do distribuiranja.

Avtorsko delo iz delovnega razmerja je delo, ki ga ustvari zaposleni delavec pri izpolnjevanju svojih delovnih obveznosti ali po navodilih delodajalca. Za takšna dela velja pravilo, da so materialne avtorske pravice in druge pravice avtorja na tem delu prenesene izključno na delodajalca za dobo deset letih od dokončanja dela. Če s pogodbo ni določeno drugače, materialne avtorske pravice po desetih letih znova pripadejo avtorju.

Kolektivno avtorsko delo je delo, ki je ustvarjeno na pobudo in v organizaciji fizične ali pravne osebe (naročnika) ob sodelovanju velikega števila soavtorjev in ki se objavi in uporablja pod naročnikovim imenom (npr. enciklopedija, slovar, zbornik). Zakon določa, da so materialne in druge pravice avtorjev na kolektivnem delu izključno in neomejeno prenesene na naročnika, če s pogodbo ni določeno drugače.

Avdiovizualna dela so vse vrste filmov (npr. kinematografski, televizijski, risani, reklamni, dokumentarni) in druga avdiovizualna dela, ki so izražena v obliki zaporedja gibljivih slik, z zvokom ali brez njega, ter glede na vrsto nosilca, na katerem so zapisana.

Videogram je kakršnakoli oblika fiksiranja slike ali slike in zvoka na materialni nosilec, ne glede na obliko zapisa (npr. celuloidni trak, videokaseta, DVD ali drug digitalni zapis).

Fonogram je posnetek zvokov neke izvedbe ali drugih zvokov ali nadomestka zvokov, razen če gre za posnetek, ki je vključen v avdiovizualno delo. Posnetek pomeni fiksiranje zvokov ali njihovih nadomestkov na nosilec, s katerega se ti lahko zaznajo, reproducirajo ali priobčujejo s pomočjo naprave.

Ursa Chitrakar