Sorodne pravice in imetniki sorodnih pravic

Sorodne pravice so pravice, ki obstajajo poleg avtorskih pravic in so avtorskim pravicam podobne. Od avtorskih pravic se razlikujejo v tem, da z njimi niso varovana avtorska dela (ki nastanejo kot rezultat ustvarjanja), ampak investicija, tveganje oziroma poslovni trud oseb, ki omogočijo ali zagotovijo, da avtorska dela postanejo dostopna javnosti. Sorodne pravice so manjšega obsega kot avtorske, ne posegajo v avtorske pravice in trajajo krajši čas (50 let ali manj).

Izvajalci so igralci, pevci, glasbeniki, plesalci in druge osebe, ki igrajo, pojejo, interpretirajo ali drugače izvajajo avtorska ali folklorna dela. Med izvajalce se uvrščajo tudi režiserji dramskih predstav, dirigenti orkestrov, vodje pevskih zborov, oblikovalci tona ter varietejski in cirkuški umetniki. Pravice izvajalcev varujejo njihovo izvedbo oziroma poustvaritev avtorskih ali folklornih del.

Proizvajalec fonogramov je fizična ali pravna oseba, ki prevzame pobudo in odgovornost za prvi posnetek zvokov neke izvedbe ali drugih zvokov ali nadomestkov zvokov. Proizvajalec fonogramov je lastnik master posnetka in nosilec posebnih pravic do uporabe fonogramov. Pravice proizvajalca fonogramov obstajajo neodvisno od avtorskih pravic na delih, katerih izvedbe so posnete na fonogramih in varujejo njegov podjem oziroma vložek v nastanek posnetka.

Filmski producent je fizična ali pravna oseba, ki v svojem imenu in za svoj ali tuj račun organizira in vodi ustvarjanje avdiovizualnega dela ali zaporedja gibljivih slik in ki je odgovorna za njihovo dokončanje. Filmski producenti imajo posebne pravice do uporabe videogramov (tj. nosilcev, na katerih je film fiksiran). Pravice filmskih producentov obstajajo ločeno in neodvisno od avtorskih pravic soavtorjev filma.

RTV organizacije imajo v zvezi z njihovimi oddajami posebne pravice, ki varujejo rezultate njihove poslovne dejavnosti.

Založniki imajo poleg pravice do deleža nadomestila za dovoljeno privatno reproduciranje, ki si ga delijo z avtorji, še posebne (avtorskim sorodne) pravice. Te pravice jim pripadajo v primeru, ko izdajo še neobjavljeno delo, na katerem so avtorske pravice že potekle, in v primeru, ko poskrbijo za kritično ali znanstveno izdajo dela, na katerem so avtorske pravice že potekle in ki se bistveno razlikuje od znanih izdaj tega dela. Sorodne pravice založnikov trajajo 25 oziroma 30 let od prve zakonite izdaje. 

Proizvajalci podatkovnih baz imajo v obdobju 15 let od izdelave podatkovne baze, ki ni avtorsko delo, pomeni pa znatno investicijo izdelovalca, posebne pravice, s katerimi se varuje njihov poslovni dosežek in spodbuja nadaljnji razvoj. Podatkovne baze so zbirke neodvisnih del, podatkov ali drugega gradiva, ki je sistematično in metodično urejeno in posamično dostopno z elektronskimi ali drugimi sredstvi, pri čemer pridobitev, preveritev ali predstavitev njene vsebine zahteva kakovostno ali količinsko znatno naložbo.

Ursa Chitrakar