Omejitve avtorskih pravic

Avtorske pravice so časovno omejene. Splošno pravilo je, da avtorske pravice trajajo ves čas avtorjevega življenja in še 70 let po njegovi smrti. To obdobje začne teči s 1. januarjem tistega leta, ki sledi datumu smrti avtorja. V nekaterih primerih trajajo avtorske pravice 70 let po zakoniti objavi dela (npr. pri anonimnih in psevdonimnih delih) ali 70 let od stvaritve dela (npr. pri neobjavljenih delih). Po preteku te dobe avtorska dela niso več varovana in se jih sme prosto uporabljati. 

Vsebinske omejitve avtorskih pravic so dopustne v nekaterih zakonsko določenih primerih, in sicer pod pogoji, da je obseg uporabe avtorskih del omejen, da ne nasprotuje običajni uporabi dela in da ni v nasprotju z zakonitimi interesi avtorja. To pomeni, da je v primerih, ki jih določa zakon, avtorska dela dovoljeno uporabljati brez dovoljenja avtorja ali imetnika avtorskih pravic. Za tovrstno uporabo avtorskih del je v nekaterih primerih treba plačati primerno nadomestilo (zakonite licence), v nekaterih primerih pa je uporaba avtorskih del dovoljena celo brez plačila nadomestila za uporabo (prosta uporaba). 

Zakonite licence so oblika omejitev avtorskih pravic, ki so predpisane z zakonom. Zakon določa pogoje, pod katerimi je dovoljeno uporabljati avtorska dela brez prenosa ustrezne materialne avtorske pravice. Za takšno uporabo avtorskih del ni treba pridobiti dovoljenja avtorja, saj je takšno dovoljenje že dano z zakonito licenco, ki jo predpisuje zakon. Ne glede na to pa je treba avtorju za (sicer dovoljeno) uporabo dela plačati primerno nadomestilo. Pod pogoji zakonite licence je na primer dovoljeno reproduciranje delov avtorskih del v učbenikih ali v periodičnem tisku in pregledih tiska.

Prosta uporaba avtorskih del pomeni, da se sicer varovana dela lahko uporabljajo brez dovoljenja avtorja (tj. brez prenosa ustrezne materialne avtorske pravice) in brez plačila nadomestila za uporabo. Zakon natančno določa primere proste uporabe avtorskih del in predpisuje pogoje, ki morajo biti izpolnjeni. Primeri proste uporabe so:

  • uporaba avtorskih del pri pouku (dovoljeno je npr. neposredno izvajati glasbena dela pri pouku ali na brezplačnih šolskih slovesnostih);

  • uporaba avtorskih del zaradi pridobitve informacij javnega značaja (pri poročanju o odprtju fotografske razstave se npr. lahko reproducira ali prikaže razstavljene fotografije);

  • reproduciranje avtorskih del za zasebno uporabo (posamezniki si smejo za lastno uporabo narediti največ tri kopije avtorskega dela, npr. posnetke CD plošče, vendar tako narejeni posnetki ne smejo biti dostopni javnosti); 

  • citiranje odlomkov objavljenih avtorskih del (v eseju o sodobni klasični glasbi je npr. dovoljeno objaviti del notne partiture nekega skladatelja, če je to potrebno zaradi ponazoritve, soočenja ali napotitve).

Ursa Chitrakar